25 lutego 2024

tynki i posadzki

Budowa z pustaków ceramicznych

Czy warto zadbać o akustykę domu

Akustyka domu w wielu przypadkach niestety bywa traktowana po macoszemu. Jak się okazuje jest to bardzo duży błąd, gdyż to jak w pomieszczeniu funkcjonuje akustyka ma bardzo duży wpływ na to, jak się tam zamieszkuje. Cisza jest dla wielu czymś upragnionym, niestety przy źle zagospodarowanej przestrzeni może ona pozostać jedynie marzeniem.

Jeżeli już na samym początku budowania domu, czyli jeszcze w fazie powstawania projektu, nie zadbamy o akustykę wnętrze to może okazać się, że nawet cieche rozmowy będą się nosiły po wnętrzach niemal jak krzyki. Dobrym sposobem na zredukowanie hałasu jest izolacja akustyczna ścian. Oczywiście w trakcie urządzania domu pewne akustyczne niedociągnięcia da się naprawić, np. wstawiając wysokie meble czy dekorując wnętrze grubymi zasłonami, jednak nic nie zdziała cudów.

Dla dobrej akustyki we wnętrzu, czyli takiej, która wyciszy dom, bardzo ważne jest umiejętne rozplanowanie pomieszczeń i podzielenie ich ścianami. Przy dużych, otwartych przestrzeniach głosy bardzo się rozprzestrzeniają, co na dłuższą metę może okazać się bardzo uciążliwe dla domowników. Przeszkadzać będą też sytuacje, kiedy nawet szept niesie się po wnętrzu jak głośna rozmowa.

W celu zapewnienia odpowiedniej akustyki w domu bardzo często stosuje się specjalne podwieszane sufity. Wnętrza, w szczególności ściany, można także postawić z materiałów nieprzenoszących dźwięków. Kiedy natomiast dom jest już na etapie wykończenia to akustykę można poprawić przez np.

właściwe umeblowanie. Wysokie szafy usuną echo z pomieszczeń i będą także zatrzymywały dźwięki w jednym pomieszczeniu.

zarządca nieruchomości bydgoszcz https://jandach.pl/pl/domy-mieszkania-dopiewo www.eaf-eg.org